ABC sushi
Dowiedz się więcej o japońskiej kulturze
ABC Sushi
Łosoś = alkohol
Często zawiłości lingwistyczne sprawiają uśmiech na naszych twarzach. Niektóre zażenowanie, z kolei niektóre wręcz sprawiają chęć poznania bliżej danej kultury. Możemy się założyć, ze przynajmniej 90% społeczeństwa z sake utożsamia alkohol. Jest w tym dużo prawdy, jednak… no nie do końca.
Sake to nie tylko alkohol
Warto na sam początek rozwiać zasłonę wątpliwości, która spuściła kurtynę na słowo “sake”. W naszym społeczeństwie utarł się jakiś mit, że sake to wódka z ryżu. Jest to jedynie rąbek prawdy o tym japońskim alkoholu. Sake, to nic innego jak napój alkoholowy, a w bliższym tłumaczeniu jest to po prostu trunek. Co ciekawe nazwa sake, sama w sobie nie jest najbliższa dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Wersja “sake” używana jest głównie poza Azją. Jeśli pojedziemy do Japonii i usłyszymy rozmowę dwóch rodzimych Japończyków, prędzej niż sake usłyszymy “nihon-shu. Jest to zwyczajna fraza, albowiem nihon oznacza japoński, z kolei shu alkohol. Kiedy w takim razie usłyszymy sake na ulicy?
Różnica między łososiem, a alkoholem
Jeśli pójdziemy do restauracji sushi w Japonii i poprosimy o sake, szybciej dostaniemy sashimi z łososia, aniżeli alkohol. Dlaczego tak się dzieje? Mimo zupełnie różnej pisowni znakami kanji, to słowa trunek i łosoś są prawie identyczne w wymowie. Wpływa na to fakt, że język japoński jest homofoniczny. Oznacza to, że fonetycznie nie ma większej różnicy, jednak w pisowni, a przede wszystkim w znaczeniu, różnice są widoczne aż nadto. W języku polskim mamy wiele takich zawiłości jak np. może i morze, czy kod i kot. W języku japońskim mówiąc sake, mamy na myśli łososia, jednak gdy powiemy “osakie”, to wtedy będziemy mieli na myśli faktycznie alkohol.
Produkcja Sake
Samo wytworzenie alkoholu jest dość ciekawe i specyficzne. Najpierw poleruje się ryż. Niezbyt pożądane jest, aby było dużo tłuszczu w kolejnym etapie produkcji, dlatego specjalne urządzenia zdzierają tę warstwę. Następnie ryż jest namaczany i trzymany w pomieszczeniu, w którym jest odpowiednia, stała, temperatura oraz wilgotność powietrza. Sprzyja to powstawaniu pleśni. Aby alkohol smakował, ważne jest, aby pleśń równomiernie okalała wszystkie ziarenka ryżu. Po procesie pleśnienia ryżu trzeba poddać go fermentacji, która trwa od 20 do 40 dni. Końcowym etapem jest oddzielenie płynu od ryżu i klasyczne działania przy alkoholu, czyli filtracja, pasteryzacja oraz samo dojrzewanie alkoholu.
Łosoś w YOSO
W YOSO alkoholu nie znajdziesz, ale znajdziesz za to pyszne sake w wielu rodzajach. Jeśli lubisz rolkę z łososiem, to na pewno znajdziesz coś dla siebie, nigiri, hosomaki, kaburamaki… Wszystko, czego zapragniesz i na co masz ochotę! Sprawdź poniżej w sekcji mega promocje, nasze wyjątkowe zestawy sushi!
W zestawach taniej, sprawdź aktualne promocje
MEGA PROMOCJE
194 zł
Tylko w aplikacji mobilnej
126 zł
Zestaw Sake Premium
(28 szt.)
Propozycja dla 2-3 osób
Nowość
114zł
Tylko w aplikacji mobilnej
64 zł
Zestaw Sukoshi
(28 szt.)
Propozycja dla 2-3 osób
Nowość
144 zł
Tylko w aplikacji mobilnej
109 zł
Zestaw Ranchi
(38 szt.)
Propozycja dla 2-3 osób
Nowość